شناسنامه shenasname.com
سخن بزرگان هر ملت شناسنامه آن ملت است
  شناسنامه shenasname.com
صفحه اصلی
فکرت
فروغ فرخزاد
فریدون فرخزاد
فریدون مشیری
فرانکلین
فرانسیس بیکن
فرخی یزدی
فردوسی
قیصر امین پور
لقمان
لئو تولستوی
ملا محسن فیض کاشانی
مهدی اخوان ثالث
مولانا
میشل فوکو
ماهاتما گاندی
مارک تواین
مارتین لوتر کینگ
محمود دولت آبادی
محمد رضا عالی پیام (هالو)
نیما یوشیج
نیچه
چگوارا
ناپلئون
چارلی چاپلین
چارلز دیکنز
ناشناس
نسرین بهجتی
نظامی گنجوی
هلن کلر
هگل
ولتر
ویلیام شکسپیر
وینستون چرچیل
ویکتور هوگو
وحشی بافقی
ژان پل سارتر
کنفوسیوس
گوته
گابریل گارسیا مارکز
پائولو کوئیلو
پاستور
پروفسور مجید سمیعی
پروفسور محمود حسابی
پروین اعتصامی
آل پاچینو
آلبر کامو
آلبرت انیشتین
آندره ژید
آگاتا کریستی
آبراهام لینکلن
آرمان ایزدی
افلاطون
اقبال لاهوری
امانوئل کانت
اوریانا فالانچی
ایرج میرزا
ابو سعید ابوالخیر
ابو علی سینا
ابوالقاسم حالت
احمد شاملو
ارنست همینگوی
اسکار وایلد
استیو جابز
استیون هاوکینگ
بهلول
بودا
بیل گیتس
بالزاک
برتراند راسل
تهمینه میلانی
توماس ادیسون
جامی
جرج برنارد شاو
حافظ
حسین پناهی
خواجه نصیر الدین طوسی
خواجه عبدالله انصاری
خواجوی کرمانی
خیام نیشابوری
خسرو شکیبایی
دیل کارنگی
دیگران
دکتر فرهنگ هلاکویی
دکتر الهی قمشه ای
دکتر حسابی
دکتر شریعتی
دالای لاما
داستایوفسکی
رهی معیری
رومن رولاند
زیگموند فروید
زکریای رازی
زرتشت
سقراط
سهراب سپهری
سیمین بهبهانی
سیمین دانشور
سامرست موام
سروانتس
سعدی
شهریار
شیخ بهایی
شاپورتهرانی
شاتوبریان
صائب تبریزی
صادق هدایت
صبوری تبریزی
علی اکبر دهخدا
عبید زاکانی
عزت الله انتظامی
عطار نیشابوری
   شناسنامه shenasname.com
پند و اندرز 1633

توصیه‌های یک ناپدری به دخترش: او پیش از مرگ به خاطر سرطان مغز توصیه‌های خود را برای نادختری‌اش از توصیه به یاد گرفتن رانندگی گرفته تا شیوه‌ی برخورد هنگام شکست عشقی، در قالب یک نامه مکتوب و ماندگار کرد که نادختری‌اش در سال‌های نوجوانی و جوانی بتواند به آن‌ها رجوع کند.
تام آت‌واتر، ناپدری جوانی بود که در سال 2012 دکترها تشخیص دادند که سرطان مغز دارد. در همان حال او فهمید که نادختری‌اش «کِلی» هم که از سه ماهگی سرطان نوروبلاستوما داشته، بیماری‌اش دوباره عود کرده. این شد که سخت کار کرد تا 750 هزار دلار هزینه‌ی درمان دخترش را فراهم کند؛ او به این نتیجه رسیده بود که امید بیشتری هست که کلی زنده بماند و تا سالیان دراز از زندگی لذت ببرد. نامه‌ی او به دخترخوانده‌اش بسیار خواندنی است. ما آن را برای شما خلاصه کرده‌ایم.
کلی، عزیزم،
خیلی متاسفم که آن طور که دلم می‌خواهد شاهد بزرگ‌شدن‌ات نخواهم بود. لطفا نه زندگی را مقصر بدان و نه هیچ کس دیگر را، چرا که به سادگی، بسیاری از فاکتورهای زندگی به شانس وابسته است، همین! ای کاش تو مرا در حال رنج کشیدن نمی‌دیدی و شرایط طور دیگری بود، ولی کاری نمی‌توان کرد.
بیشتر پدر و دختر‌ها دهه‌های درازی پیش رو دارند که دور میز آشپزخانه بنشینند، از گرمای لیوان قهوه در دست‌شان لذت ببرند و پدرها، دختران خود را نصیحت خواهند کرد اما ما چنین فرصتی نداریم. قرار نیست من تو را اولین روز مدرسه برسانم، یا پس از اولین قرار عاشقانه‌ات به دنبالت بیایم، وقتی دل‌شکسته‌ای در آغوشت بگیرم و یا روز فارغ‌التحصیلی‌ات با تو شادی کنم.
اما با وجود آن که پدر خودت در اطراف خواهد بود، من تمام توصیه‌ها را یک‌جا تحویل تو می‌دهم و می‌روم. امیدوارم بیماری‌ات برنگردد و زندگی‌ات، شاد و طولانی باشد.
مدرسه- همه می‌گویند درس و مدرسه مهم است و باید سخت‌کوش و درسخوان بود؛ راست می‌گویند، من هم درسخوان بودم. امیدوارم تو هم خوب درس بخوانی ولی یادت باشد که لذت زندگی را فراموش نکنی.
پسرها- الان کوچکی و با طبیعت شیرین کودکانه‌ات، دختر و پسر برایت فرقی ندارد. ولی تو بزرگ می‌شوی، چند سال بعد پسرها را بدبو و مزاحم خواهی یافت و چند سال بعدتر، در دبیرستان می‌بینی که آن‌ها هم خوبند. دوست‌پسر خواهی داشت؛ زمانی که سن‌ات خیلی بیشتر باشد. آن روز من نیستم که درباره‌ی قصد و غرض دوست پسرت وسواس و دقت به خرج بدهم، پس تلاش می‌کنم امروز بگویم عاشق بودن یعنی چه. عاشق بودن شبیه زمانی است که من و مادرت با یکدیگر می‌خندیدیم و یکدیگر را در آغوش می‌گرفتیم. وقتی تمام گل دادن‌ها و هیجان‌های اولیه بگذرد، تنها همین خنده‌ها، آغوش‌ها و مهربانی‌ها می‌ماند.
پسری را انتخاب کن که از ارزش‌های اصیل برخوردار باشد و محترمانه رفتار کند. زمانی را تصور کن که دور میز برای صرف چای او را دعوت کرده‌ای و می‌خواهی او را به خانواده معرفی کنی.
متاسفانه یک روز قلبت خواهد شکست، روزی که دنیا روی سر آدم خراب می‌شود و انگار آخر همه چیز است. ولی آن روز نیز خواهد گذشت. اگر در عشق شکست خوردی همچنان مهربان باش. و اگر پسری- یک دوست خارج از رابطه‌ی خصوصی- باشد که هر بار که در رابطه‌‌ی شخصی‌ات شکست بخوری، صرفا به خاطر دوستی به تو اهمیت بدهد و کمک‌ات کند، فکر نکند وظیفه دارد. مهربانی‌ِ بی‌غرض‌اش را سپاسگزار باش، چرا که واقعا به تو اهمیت می‌دهد.
ازدواج- خیلی وقت‌ها به روز عروسی تو فکر می‌کنم و از شادی و اشک‌های آن روز قلبم آکنده می‌شود. متاسفانه نخواهم بود که تو را همراهی کنم. آهنگ خانوادگی‌مان را بخوان و بدان که روح من تو را همراهی خواهد کرد.
مامان- می‌دانم که گاهی با هم حرف‌تان خواهد شد، مخصوصا زمانی که نوجوان شوی. لطفا وقتی مادرت غمگین است او را در آغوش بگیر. به یکدیگر کمک کنید که از برهه‌های سخت زندگی در غیاب من عبور کنید. زمان نوجوانی، ممکن است فکر کنی دوستانت درست می‌گویند و حق با آن‌هاست. یادت باشد مادرت مجبور است تصمیم‌های دشواری درباره‌ی تو بگیرد، و در تمام آن‌ها علائق و سود تو را در نظر بگیرد. پس با او خوب رفتار کن.
خانواده- هیچ چیز مهم‌تر از خانواده نیست، و ارزش‌هایی که به ما منتقل می‌کنند؛ هیچ چیز.
دوستان- با آدم‌ها همان طور رفتار کن که با تو رفتار می‌کنند. با کسانی که به تو کمک می‌کنند مهربان باش و از قلدرمآبی پرهیز کن.
هدیه‌ها و مناسبت‌ها- لطفا در اولین سالی که در جشن تولدت کنارت نیستم، به یاد من هم شمعی روشن کن. دلم می‌خواست همان رقص میمونی خنده‌دار را سه نفری اجرا می‌کردیم و باسن‌هایمان را تکان می‌دادیم و از خنده ریسه می‌رفتیم. اگر شما برقصید من از آن بالا خواهم خندید! لطفا روز کریسمس به پدر و مادرم سر بزنید. خیلی خوشحال می‌شوند.
من تا بیست سالگی‌ات به ازاء هر سال یک هدیه برایت کنار گذاشته‌ام و آن‌ها را به دایه‌ات سپرده‌ام. دوست داشتم مو‌قع بازکردن‌شان می‌بودم و مثلا می‌دیدم که آیا به گروه موسیقی "وان دایرکشن" علاقه خواهی داشت و این موسیقی تو را به رقص دور اتاق وامی‌دارد یا نه.
شغل- زمانی به من گفتی که می‌خواهی «شاهزاده‌خانم-فضانورد» شوی که هم بتوانی لباس‌های خوشگل بپوشی و هم بتوانی سیاره‌های جدید کشف کنی! احتمالا خواهی فهمید که چنین شغلی وجود ندارد. ولی یادت باشد شغلی انتخاب کنی که از انجامش لذت ببری. گاهی ممکن است فکر کنی «فلان چیز» امکان ندارد. در همان حال به چیزهایی فکر کن که امکان «دارد.»
احتمالا بارها شغل عوض خواهی کرد که شغل مورد علاقه‌ات را پیدا کنی. اگر شغلت را دوست داشته باشی زندگی برایت خیلی خیلی ساده‌تر می‌شود.
رفتار- عادت کن که گفتن «متشکرم» ها و «لطفا» ها را از یاد نبری؛ این کار باعث می‌شود در زندگیت اقبال بیشتری داشته باشی. همیشه با مردم خوش‌معاشرت و خوش‌رفتار باش، مخصوصا با سالخورده‌ها. زبان تیز نداشته باش. پاسخ مهربانی مردم را با نامه‌های تشکر و هدیه فرستادن بده و با وقار رفتار کن. یادت باشد جوک‌هایی درباره‌ی پی‌پی (!) فقط تا پنج‌سالگی خنده‌دار است، دختره‌ی پررو!
رانندگی- پدرها به دخترهای نوجوان خود رانندگی یاد می‌دهند و من نیستم که تو را تمرین بدهم. لطفا در اولین فرصت رانندگی را خوب یاد بگیر، چرا که راه‌های پیش رویت را هموار خواهد کرد.
سفر به خارج- دخترم، این که کلیشه می‌گویند سفر چشم‌انداز زندگی آدم را وسیع می‌کند، فقط کلیشه نیست؛ راست می‌گویند. دنیا را ببین ولی نه با موتور سیکلت، چرا که خیلی خطرناک است. هر چه می‌توانی به خارج سفر کن و دنیا را ببین.
شاد و شادمانه باش- تو هرگز 50‌% (و نصفه نیمه) نمی‌خندی، 100% و تمام و کمال و با تمام بدن‌ات می‌خندی و خنده‌ات به شدت مسری است. نمی‌شود که بگویم وقتی نیستم همیشه شاد باش، چون امکان ندارد. وقتی که نیستم غمگین می‌شوی؛ کاش بودم، در آغوش می‌گرفتم‌ات تا غصه‌ات تمام شود. در نبود من خرس عروسکی که از خیریه برایت خریده‌ام در آغوش بگیر تا به سمت زندگی برگردی. نگذار در غم باقی بمانی.
خیریه را فراموش نکن- لطفا به خیریه‌ها کمک کن. خیریه‌ها به من و تو کمک کرده‌اند. از یاد نمی‌برم که مردم برای سلامتی تو فداکاری کرده‌اند، سالخورده‌هایی که کارت‌پستال دعا فرستادند، و همراه دعایشان یک اسکناس 10 یورویی بود، کسانی که بیشتر از این نمی‌توانستند پول بفرستند. افرادی مسابقه‌ی دو خیریه ترتیب دادند و کیلومترها دویدند، مردم سرهای خود را تیغ انداختند تا هزاران دلار هزینه‌ی سلامتی تو جور شود. یادت باشد که این دین را به جا بیاوری و باز پس بدهی. کارهای خوب، احساس شادی و سبکی به روح آدم می‌دهند. یادت باشد همیشه کسانی هستند که در شرایط بدتر از تو، به دیگران کمک می‌کنند.
شعار زندگی- «به تلاشت ادامه بده» این شعار زندگی‌ات باشد. اگر دوست داری، طور دیگری آن را می‌گویم که بهتر یادت بماند: «وادادن و دلسرد شدن، کارِ بازنده‌هاست». من تاحالا چند بار در زندگی‌ام پیش آمده که شکست بخورم ولی هرگز تسلیم نشدم و وا ندادم. کِلی، وانده.
به خودت باور داشته باش- درزندگی‌ات، افرادی به تو خواهند گفت که فلان کار را نمی‌توانی انجام بدهی، اصلا امکان ندارد. بعد تو سبک-سنگین می‌کنی که می‌شود؟ اصلا می‌خواهم آن کار را انجام بدهم؟ کارهای چالش برانگیز، در ذات‌شان خطرناک‌اند؛ پس تصمیم‌های هوشمندانه بگیر. آن‌هایی که به من می‌گفتند کاری امکان ندارد، در واقع دلشان نمی‌خواست من آن کار را انجام بدهم. اگر چیزی را بخواهی، تقریبا همیشه امکان‌پذیر است. بیشترین تلاشت را بکن. مطمئنم کارهای فراوانی هست که بتوانی از پس انجام‌شان بر بیایی.
می‌دانم که سربلندم می‌کنی.
در آخر می‌خواهم از تو سپاسگزاری کنم؛ ممنون که بودی. ممنون که بزرگ‌ترین تعریف را از من کردی، وقتی مرا «بابا» نامیدی. بزرگ‌ترین افتخار عالم نصیب من است که دخترم بودی. ممنون که درس‌های بزرگی درباره‌ی عشق و خوشبختی به من یاد دادی.
از زندگی‌ات لذت ببر، عجله نکن، من منتظر می‌مانم.
تمام عشقم برای تو، شاهزاده خانم و مامان،
امضا، بابا
ناشناس
   
  شناسنامه shenasname.com
افزودن مطلب به سایت
از
 
مطالب جدید
لطیفه
مناجات
نکته
هنر
گلایه
پند و اندرز
آرزوها
اشعار
تلنگر
توکل
حکایت
خواص گیاهان دارویی
دل نوشته
دوستی
دانستنیها
سخن بزرگان
شوخی
ضرب المثل
عاشقانه ها
 
 
  شناسنامه shenasname.com